Polska                                                                                           Italia 

POLSKA.

Rzeczpospolita Polska (RP) – państwo unitarne w Europie Środkowej położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w przeważającej części w dorzeczu Wisły i Odry.Od północy Polska graniczy z Rosją (z jej obwodem kaliningradzkim) i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Etymologia.

Źródłosłów wyrazu „Polska” nie został dotąd jednoznacznie ustalony. Najprawdopodobniej jest nim nazwa zachodniosłowiańskiego plemienia Polan. 

Nazwa Polan z kolei pochodzi od indoeuropejskiego wyrazu pole. Gramatycznie nazwa Polska składa się z dwóch części: nazwy „Pol” – „pole” oznaczającej otwartą przestrzeń lub uprawne pole oraz przyrostkowego formantu przymiotnikowego „-ska”.

Polska to:

ITALIA

Włochy, Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem Unii Europejskiej oraz wielu organizacji, m.in.: NATO, należała do siedmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G7.

Dlaczego Włochy?

Nazwa Włochy jest używana wyłącznie w języku polskim. Pochodzi ona od celtyckiego plemienia Wolków (lub Wolsków) zamieszkującego w starożytności tereny obecnych Włoch, bliżej spokrewnionego z dzisiejszymi Walijczykami. W językach germańskich nazwa tego ludu przyjęła się jako Walh („obcy”). Następnie została ona zapożyczona przez polszczyznę w formie Wałch lub Wołch, która na zasadzie przestawki fonetycznej przybrała formę Włoch.

Streotypy o Polsce i Polakach.

W świadomości wielu cudzoziemców funkcjonuje obraz Polski jako biednego komunistycznego kraju, krainy wiecznych mrozów, gdzie białe niedźwiedzie przechadzają się po ulicach. Na mapie geopolitycznej obcokrajowca Polska znajduje się bardziej na wschód niż wynika z jej faktycznego położenia, w samym sercu Środkowej Europy. Polska jest nieraz mylona ze swoim wschodnim sąsiadem - Rosją, a język polski bywa uważany za dialekt języka rosyjskiego. 

Stereotyp pierwszy: Polakom każdy język obcy.

Rzeczywiście znajomość języków obcych nie jest mocną stroną - w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej wypadamy dosyć blado. Według najnowszych badań jedynie 41% Polaków deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego (w przypadku osób młodych ten wskaźnik jest zdecydowanie wyższy). Sytuacja nie jest jednak tak dramatyczna, jak by się wydawało. Młodsze pokolenie zna język angielski co najmniej na poziomie komunikatywnym, zaś starsi często potrafią posługiwać się językiem rosyjski.Ogólnie uważa się, że Polacy osiągają lepsze efekty w nauce języków niż Włosi.

Stereotyp drugi:Polacy nie lubią obcych.

Polska przez wieki była państwem wielonarodowościowym, gdzie obok siebie w zgodzie żyły różne grupy etniczne i religijne. Dziś także żyje wśród nas wielu przedstawicieli innych nacji. Do Polski przyjeżdżają naukowcy, studenci, specjaliści różnych dziedzin, a także uchodźcy wojenni czy polityczni, którym nasz kraj udziela wsparcia. W Polsce mieszkają też przedstawiciele wielu mniejszości narodowych – Ukraińcy, Niemcy, Cyganie, Litwini i dużo dużo innych narodowości. 


Stereotyp trzeci:  Polacy lubią wódkę.

Niewątpliwie zwyczaj picia alkoholu przy wielu okazjach jest u nas mocno zakorzeniony. Wywodzi się on jeszcze z czasów szlacheckich.Nadal lubimy dobrze podjeść i nie stronimy od kieliszka, ale stereotypowy obraz Polaka - pijaka i obżartucha daleki jest od prawdy. Za alkohol popularny w tej części Europy uważa się powszechnie właśnie wódkę.

Wśród młodszego pokolenia większą popularnością cieszy się zdecydowanie piwo, które dorównuje smakiem znanym markom z Niemiec i Czech. 

Stereotyp czwarty:Przestępstwa w Polsce są na porządku dziennym.

Polskę uważa się powszechnie za kraj o bardzo wysokim wskaźniku przestępczości, a obcokrajowcy ostrzegani są przed pozornie chętnymi do pomocy Polakami i zaleca się im uważne pilnowanie torebki. Zapomina się, że problem kradzieży istnieje wszędzie tam, gdzie są turyści.

Ale ten stereotyp jest nie prawdziwy i bezpodstawny.Zgodnie z Global Peace Index, Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie.

Stereotypy o Włochach.

Bez wątpienia większość z nas mogłaby bez chwili wahania wymienić kilka cech Włochów, które uważa za charakterystyczne dla tego narodu. W rzeczywistości jednak większość stereotypów, z jakimi mamy do czynienia nie charakteryzuje wszystkich przedstawicieli tego kraju, a stanowi tylko pewne uogólnienie, które najczęściej kreują media. Włochy są krajem bardzo zróżnicowanym terytorialnie i kulturowo, a między południem i północą istnieje wiele przeciwieństw.

Zamiłowanie do jedzenia.

O włoskich potrawach nie trzeba wiele mówić. Pizza, lazania czy spaghetti zawojowały cały świat.Przedstawiciele tej narodowości kochają jeść i kochają też gotować. Ponieważ Włoch jest rodzinny, lubi też jeść w gronie rodziny. Kocha on także gotowanie, głównie prostych, tuczących dań oraz owoców morza. W każdym filmie przedstawiającym włoskie klimaty obowiązkowo musi być scena w kuchni. Ponieważ Włosi lubią jeść, są też uważani za grubych. Szczególnie młode Włoszki bija wszelkie rekordy, nie wstydząc się tego nawet, kiedy spacerują w bikini po plaży na południu kraju.

Romantyczny lekkoduch.

Prawdziwego Włocha najlepiej pokazują komedie romantyczne. Jest zawsze wyluzowany, uwodzi każda napotkaną kobietę, czasami w sposób szarmancki, a niekiedy na pograniczu wulgarności. Pogwizdywanie za dziewczyną bywa przyjętym standardem.

 Naród ten jest uważany za najbardziej romantyczny na świecie, co dodatkowo podkreślają takie miejsca, jak Werona czy Wenecja. Poza tym Włosi zawsze pamiętają o różach, włoskim winie i piosenkach miłosnych oraz o uwodzicielskim wyglądzie. Z drugiej strony są kochliwi i zawsze mają po kilka kobiet, którym oddają hołdy.

Naród szczęśliwy, gościnny i hałaśliwy.

Z uwagi na swój stosunek do życia i otoczenia Włosi są najszczęśliwszym narodem na świecie. Nie przeszkadza im bieda, brak pracy czy warunki bytowe. Nie przejmują się wyglądem.

Z drugiej strony są bardzo głośni i hałaśliwi. Porozumiewają się głównie krzykiem i trudno ich nie zauważyć w towarzystwie. Są też najczęściej egzaltowani. Jeśli mają coś do powiedzenia, będą się na siłę przedzierać przez wrzawę, dodając do krzyku intensywną gestykulację.

3 różnice pomiędzy przyjacielem Polakiem a Włochem.

Jak to mówią-co kraj to obyczaj. Tak samo jest w przypadku znajomych czy przyjaciół. Możesz mieć przyjaciół z różnych państw na świecie, a każdy z nich będzie w pewien sposób osobliwy i zupełnie różny od drugiego.

Oczywistym jest, że po przyjeździe do Włoch, poznasz wielu włoskich znajomych.

Przedstawiam więc różnice pomiędzy znajomymi/ przyjaciółmi z Włoch a znajomymi/ przyjaciółmi z Polski.
Wspólne wyjścia.

Zarówno polscy przyjaciele, jak i włoscy chętnie wyjdą z Tobą wieczorem, aby się zrelaksować, coś zjeść czy napić..

Różnica jest taka, że Włosi wychodzą zdecydowanie częściej, nie tylko od święta czy na specjalne okazje, jak np. urodziny. Oni również zaproponują wspólny lunch w restauracji czy wypad na aperitivo. Ponadto, zazwyczaj gdy wychodzą coś zjeść nie idądo baru typu fast- food lecz do restauracji, gdzie zamawiają tradycyjną pizzę i średnią  birrę.

W przypadku wieczoru spędzonego z przyjaciółmi Polakami, wygląda to nieco inaczej.Wieczór ten zapewne spędzicie na dyskotece bądź w domu jedząc zamówioną  pizze.

 Zawieranie znajomość/ zawiązywanie przyjaźni

Jeżeli zastanawiasz się, z którą z powyższych narodowości- Polakiem czy Włochem nawiążesz znajomość szybciej czy też zawiążesz przyjaźń, odpowiedź jest oczywista- Włosi zdecydowanie górują w tej kategorii, bez względu na bariery językowe czy też kulturowe!

Bardzo łatwo jest zawrzeć nowe znajomości z Włochami, ponieważ są oni wiecznie uśmiechnięci, przyjacielscy i bardzo otwarci na nowe osoby.

Optymizm.

Przyjaciel Włoch to wieczny optymista. Cokolwiek by się nie działo, uśmiech na twarzy- rzecz najważniejsza! Przyjaciel Polak to realista, w związku z czym uśmiech z twarzy czasem znika.

NATALIA MYJAK.

Create a presentation like this one
Share it on social medias
Share it on your own
Share it on social medias
Share it on your own

How to export your presentation

Please use Google Chrome to obtain the best export results.


How to export your presentation

New presentation

by nataliamyjak

20 views

Public - 4/10/16, 1:45 PM