Piłka nożna.

Piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie.Za ojczyznę futbolu uważana jest Wielka Brytania.Decydujące dla rozwoju tej dyscypliny okazały się reguły spisane w Cambridge w1848 r. 

Sheffield Footbal Club powstały w 1857r. uważany jest za najstarszy klub piłkarski na świecie..

W 1904r w Paryżu powołano Międzynarodową Federację Piłki Nożnej(FIFA).Do FIFA należy 206 narodowych federacji.FIFA organizuje światowe rozgrywki np.turnieje olimpijskie,mistrzostwa świata,a także ustala przepisy gry w piłkę nożną.Mistrzostwa świata natomiast rozgrywane sa od 1930r i obecnie odbywają się co 4 lata.Pierwszym mistrzem świata został Urugwaj.

Europejska Federacja Piłki Nożnej (UEFA) została założona w 1954r. w Bazylei

UEFA organizuje mistrzostwa europy oraz puchary europejskie tj.Liga Mistrzów,Liga Europy,Superpuchar Europy. 

 Początki piłki nożnej w Polsce sięgają lat osiemdziesiątych XIXw. Pierwszy udokumentowany mecz piłkarski na ziemiach polskich odbył się podczas Drugiego zlotu Sokoła we Lwowie.Pomiędzy sokołami ze Lwowa a sokołami z Krakowa.Pierwsze kluby piłkarskie pod koniec XIX w. byly Pogon, Czarnych oraz Lechie. Pierwszy puchar Polski zostal wygrany przez Wisla a pierwsza liga zostala wygrana przez Cracovia.

Obecnie trenerem Polski jest Adam Nawalka a kapitanem jest Robert Lewandowski, obok niego graja Piszczek, Blaszczykowski, Krychowiak, Glik,Grosiczki, Szczesny. Najlepszy pilkarz w histrorii Polski byl Zbigniew Boniek

Create a presentation like this one
Share it on social medias
Share it on your own
Share it on social medias
Share it on your own

How to export your presentation

Please use Google Chrome to obtain the best export results.


How to export your presentation

New presentation

by felicebaiano54

19 views

Public - 5/14/16, 8:00 AM